Maj 29

WYCIECZKA STARSZAKÓW DO RADIA RDN I PAŃSTOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ORAZ SPOTKANIE MALUSZKÓW Z PRZEDSTAWICIELAMI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

28.05.2019 r. w drugim dniu „Tygodnia wesołego świętowania”, przedszkolaki z grupy „Aniołków” i „Promyczków dobra” wraz z s. Renatą i paniami udały się na wycieczkę do radia RDN, oraz do Państwowej Straży Pożarnej. Najmłodsze przedszkolaki z grupy „Gwiazdeczki Maryi” gościły na placu przed przedszkolem przedstawicieli Ochotniczej Staży Pożarnej w Woli Rzędzińskiej.

Starszaki po przyjedzie na miejsce do Radia RDN, zostały przywitane przez p. Konrada, który oprowadzał nas po radiu. Przedszkolaki zobaczyły studia nagrań, w których nagrywane są programy, oraz prowadzone są wywiady radiowe, widziały również pracę dziennikarza radiowego na żywo. Każdy ochotnik, otrzymał mikrofon i mógł zadawać pytania swoim kolegom. Pan Konrad zaprosił nas także do wozu transmisyjnego, czyli samochodu przeznaczonego do przekazywania relacji na żywo. Ponownie wróciliśmy do studia nagrań i przez chwilę poczuliśmy się jak gwiazdy radiowe, ponieważ nagraliśmy piosenkę „Lato w kawiarence”, której będziemy mogli posłuchać w radio RDN w Dzień Dziecka 01.06. Na koniec przedszkolaki podziękowały za miłe spotkanie.

Po wyjściu z radia przejechaliśmy autokarem do Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Tam na miejscu czekał już na nas pan Szymon, który opowiedział nam o pracy strażaka. Podczas spotkania dzieci oglądały różne wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczo- gaśniczy. Przedszkolaki mogły przymierzyć hełm strażacki, oraz elementy ubrania strażaka. Oglądaliśmy także pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Każdy z przedszkolaków mógł także wejść do wozu strażackiego. Na koniec przeszliśmy do sali Ognik, w której uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych. Oglądaliśmy film edukacyjny, który pokazał nam do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego.  Ponadto przedszkolaki mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym. Na koniec każdy przedszkolak musiał się ewakuować zgodnie kierunkiem drogi ewakuacyjnej. Przedszkolaki podziękowały za spotkanie i przekazaną wiedzę.

W czasie gdy starszaki zwiedzały radio i poznawały pracę strażaka, najmłodsze dzieci z „Gwiazdeczki Maryi” gościły przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Rzędzińskiej. Wizyta strażaków wzbudziła u maluszków duże zainteresowanie. Podczas spotkania strażacy opowiedzieli  przedszkolakom na czym polega ich praca. Dzieci dowiedziały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków komunikacyjnych, pomagają poszkodowanym, udzielają pomocy w sytuacjach kryzysowych, ale również ratują zwierzęta. Dzieci oglądały strój strażaka wyjeżdżającego na ratunek do gaszenia pożaru, oraz w jakim wychodzi do ściągania groźnych owadów np. os, szerszeni. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wozu strażackiego oraz jego wyposażenia. Wielką radość sprawiło przedszkolakom to, że mogły na chwilę  usiąść w wielkim czerwonym wozie strażackim. Każde dziecko mogło przymierzyć hełm oraz kurtkę strażacką, które nie są wcale lekkie. Przedszkolacy dowiedziały się jak ważny jest numer alarmowy oraz w jakich okolicznościach wzywa się straż pożarną. Dzieci na ogrodzie przedszkolnym mogły zobaczyć również pokaz lania wody. Strażacy zademonstrowali nam niebywałą sprawność, błyskawicznie rozwijając wąż i zwijając. Dzieci mogły także sprawdzić się w roli strażaka poprzez próbę utrzymania węża strażackiego  oraz poćwiczyły umiejętność lania wody z węża. Strażacy włączyli się w akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Wysłuchaliśmy bajkę pt: „Jak Wojtek został Strażakiem”, z której dowiedzieliśmy się, że o dorosłości  nie decyduje tylko wiek, ale również decyzje jakie podejmujemy, to jak postępujemy, czy jesteśmy odważni i czy umiemy podjąć szybką i mądrą decyzję. Na zakończenie przedszkolacy podziękowali strażakom za poświęcony czas i cenne informacje.

Permalink do tego artykułu: http://www.przedszkolewola.com.pl/2019/05/29/wycieczka-starszakow-do-radia-rdn-i-panstowej-strazy-pozarnej-oraz-spotkanie-maluszkow-ze-strazakami-z-ochotniczej-strazy-pozarnej/